| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Відкрите акціонерне товариство РівнеАЗОТ

33017, Україна, м. Рівне-17, ВАТ "Рівнеазот"
тел.: (+38 0362)1-72-02; 1- 70-31; 1-78-05
факс: (+38 0362) 61-80-55; 61-80-50; 25-81-04
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Відкрите аціонерне товариство "Рівнеазот" - одне з найбільших в Україні підприємств з виготовлення мінеральних добрив та адипінової кислоти. Воно добре відоме як у нашій країні, так і за кордоном. Рейтинг ВАТ "Рівнеазот" зафіксовано в переліку ста кращих підприємств України, серед яких товариство займає 40-е місце за експортом і 77-е - за обсягами товарної продукції. Це - хімічний гігант України зі своєю історією, наполеглевим та працьовитим трудовом колективом, який творить його сьогодення. Характерно, що новий імпульс для свого розвитву підприємство отримало у вересні 2003 року, після завершення процесу приватизації. Пріоритетним напрямком у діяльності товариства є впровадження заходів, спрямованих на підвищення ефективності діючих виробництв, модернізацію обладнання, поліпшення якості продукції, розширення її асортименту. Сьогодні ВАТ "Рівнеазот" є лідером у економіці Рівного та області, оскільки його частка в бюджеті міста становить понад 50 відсотків, області - 15,5 відсотка.

Image 

Будівництво заводу азотних добрив в м. Рівне почалося в 1965 році. Вибір будівельного майданчика був обумовлений потребою в мінеральних добривах західних областей України і Білорусії, а також необхідністю комплексного розвитку Рівненського промислового вузла. Проектним завданням по будівництву 1-ої черги заводу передбачалося запровадження виробництва аміаку потужністю 103 тис. т/год, рідкої вуглекислоти потужністю 6 тис. т/год і аміачної води потужністю 410 тис. т/год.
14 листопада 1968 року були отримані перші тонни рівненських мінеральних добрив (на привозному аміаку) - аміачної води. 19 березня 1969 року на Рівненському заводі азотних добрив отриманий перший аміак. 31 березня державна комісія підписала акт прийому в експлуатацію виробництва аміаку і аміачної води. Крім того, в 1969 році почали працювати допоміжні цехи: електроремонтний, контрольно-вимірювальних приборів і автоматики, водопостачання і каналізації, залізнодорожний, ремонтно - механічний і центральна заводська лабораторія.
У 1970 році введена в експлуатацію одна технологічна лінія виробництва сірчаної кислоти, а в лютому 1971 року - друга технологічна лінія. У цьому ж році були введені додаткові потужності по виробництву аміаку і аміачної води, а також потужності по виробництву сухого льоду і рідкої вуглекислоти на базі відходів аміачного виробництва першої черги. В січні 1971 року почалося будівництво цехів неконцентрованої азотної кислоти і аміачної селітри, а 28 грудня 1972 року державна комісія підписала акт про прийняття їх в експлуатацію.
Протягом 1973 року велося будівництво двух технологічних ліній виробництва аміаку загальною потужністю 400 тис. т/год. З введенням в експлуатацію цього виробництва в лютому 1974 року загальна потужність підприємства по аміаку склала 600 тис. т/год. Починаючи з 1973 року на заводі розпочалося виробництво складних мінеральних добрив - нітроаммофоски. Одночасно споруджувалася 2-а черга виробництва сірчаної кислоти потужністю 360 тис. т/год.
У вересні 1974 року на три місяці раніше нормативного сроку введений в експлуатацію четвертий агрегат виробництва концентрованої азотної кислоти, а в серпні-вересні 1975 року ще два аналогічні агрегати.
В серпні 1978 року достроково був зданий в експлуатацію 7-й агрегат неконцентрованої азотної кислоти потужністю 120 тис. т/год, а на початку грудня - цех рідких комплексних добрив потужністю 660 тис. т/год. Завершено будівництво Ш агрегату по виробництву аміаку потужністю 200 тис. т/год., ведеться реконструкція виробництва складних добрив. В кінці 1983 року була введена в дію перша черга виробництва адипінової кислоти потужністю 25 тис. т/год. Закінчується будівництво 2-гої черги виробництва.
В липні 1988 році введено в експлуатацію виробництво солі СГ, в склад якого входили цехи адигонітрила, гексаметилендиаміна, солі СГ. В період з 1988 по 1999 роки вироблена сіль СГ постачалася тільки Орехово-Зуєвському виробничому об'єднанню "Карболіт". В 1991 році виробничі потужності були навантажені тільки на 61 відсоток і в 1992 році, коли різко піднялися ціни на енергоносії, споживачі відмовилися від продукції заводу взагалі. Тому в червні 1992 року виробництво було зупинене і на його базі вже в жовтні перейшли на випуск нового виду продукції - солі АГ, але її висока ціна не дозволила запустити виробництво на повну потужність. В зв'язку з погіршенням економічної ситуації на заводі і в Україні, виробництво солі АГ стало збитковим. Тому прийнято рішення 78 % основних фондів цього виробництва законсервувати, а 22 % використовувати для виділення аміаку із аміачної води.
В 1994 році на базі Рівненського виробничого об'єднання "Азот" створено орендне підприємство, а 1996 року - відкрите аціонерне товариство "Рівнеазот".

 Image

До завершення процесу приватизації у вересні 2003 року економічна ситуація на виробництві погіршилася і завод виявився на грані банкрутства: щорічні збитки від господарської діяльності перевищували 100 млн. гривень, заробітна плата не виплачувалася місяцями, збільшився борг перед Пенсійним фондом і держбюджетом.
Новий власник контрольного пакету акцій - фірма "Райффайзен Інвестмент" з вересня і до кінця 2003 року вклала 3 мільйони доларів в виробництво для того, щоб вдихнути в нього нове життя, стабілізувати роботу на тому рівні, який був раніше. Разом з тим, була розроблена програма розвитку виробництва і виведення його на проектні потужності. Ця програма розрахована на найблищі два роки, включаючи в себе, насамперед, роботи пов'язані з аміачним виробництвом, з розвитком виробництва адипінової кислоти.
Для проведення капітальних ремонтів в цехах з частковою заміною і модернізацією частини устаткування в 2004 році і першому півріччі 2005 року головними акціонерами інвестовано більше 150 мільйонів гривень. За рахунок цих коштів проведена реконструкція третього агрегату аміаку із заміною реакційних труб, футеровку печі тощо.
В березні 2004 року закладений перший камінь під будівництво цеху по виробництву карбаміду потужністю 500 тис. т/год. Крім того, налагоджено серійне виробництво нового виду добрив - вапняно-аміачної селітри (400 тис. т/год), яка живить грунт, не закислюючи його.
Сьогодні обличчя заводу істотно змінилось: покладено кінець збитковості, виробнича діяльність приносить прибуток, велика увага приділяється культурі виробництва. Завод перетворюється у виробництво європейського типу, впевнено дивиться у завтрішній день.
Сьогодні основними видами продукції ВАТ "Рівнеазот" є:
- виробництво мінеральних добрив азотної групи - аміачна селітра;
- аміачна вода, аміак для сільського господарства;
- продукція виробничо-технічного та іншого призначення - аміак промисловий, неконцентрована азотна кислота, адипінова кислота, очищені нижчі дикарбоновані кислоти, вуглекислота, сухий лід тощо.

 Image

Підприємство проводить також значну науково-дослідну роботу, здійснює зовнішньо-економічну діяльність. Керівництво ВАТ "Рівнеазот" дбає не лише про якісну роботу самого підприємства, але й про оздоровлення та активне дозвілля своїх працівників. На підприємстві працює лікувально-оздоровче управління.
Медико-санітарна частина має можливість обслуговувати понад 500 чоловік за зміну безпосередньо на підприємстві. А в мальовничому куточку, на березі річки Горинь, побудований і функціонує санаторій-профілакторій. Тут щорічно поліпшують своє здоров'я 800 хіміків і членів їх сімей.
У мікрорайоні Ювілейний, де мешкають рівненські хіміки, введено в дію стадіон та мототрасу "Хімік", що дозволяє проводити різноманітні спортивно-масові видовища, футбольні матчі та міжнародні змагання з мотокросу.
У структуру підприємства входить палац культури та спорту "Хімік" з великою залою на 700 глядацьких місць та малою - на 176 місць. На базі ПК "Хімік" працює 19 колективів художньої самодіяльності різних напрямків.
Зручне географічне розташування та висока якість продукції роблять підприємство "Рівнеазот" привабливим для ділового та економічного партнерства.
ВАТ "Рівнеазот" - єдиний виробник мінеральних добрив та адипінової кислоти на території Західної України, відзначений у переліку ста кращих підприємств України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, "Рівнеазот" внесено до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки України. Якість продукції "Рівнеазоту", його торгова марка, а також безпечна технологія визнані в усьому діловому світі.

 
Джерела виявленої інформації:
 • ВАТ "Рівнеазот". - Рівне, 2004
 • ВАТ "Рівнеазот" : 350 років. - Рівне, 2004
 • Дрьомов А. В. Від збитковості - до прибутковості. - К.: Знання, 1990. - 48 с.
 • Коротун І. М., Коротун Л. К. Географія Рівненської області: Природа. Населення. Господарство. Екологія. - Рівне, 1996. - 272 с.
 • Коротун І. М., Коротун Л. К. Розміщення продуктивних сил України: Навч. посібник. - Рівне: Діва, 1998. - 410 с.
 • Рівне - 720: Від давнини до сучасності: Кн.II. - Рівне : Волинські обереги, 2003. - 144 с.
 • Рівненська область: Інвестиційний паспорт. - Рівне. - 64 с.
 • Чернюк Л. Г., Клиновий Д. В. Економіка регіонів (областей) України: Навч. посібник. - К.: ЦУЛ, 2002. - C. 372-393
* * *
 • Верховинець А. Добра добувши, кращого не шукай // Вільне слово. - 2005. - №56 (28 лип.). - C. 4
 • ВАТ "Рівнеазот" // Імідж. - 2005. - №3. - С. 12
 • Горошко С. Великі перспективи хімічного гіганта // Ого. - 2005. - №32 (11серп.). - C. 4
 • Дем'янчук Б. "Рівнеазот": без протиріч і з перспективою. Розмови про реприватизацію - вже позаду // Рівне вечірнє. - 2005. - №58 (11 серп.). - C.5
 • Заблуда М. "Працюємо аби українська нива високим урожаєм колосилась": [ВАТ "Рівнеазот"] //Мер. - 2003. -
  № 9. - C. 46-47
 • Піхота Т. "Рівнеазот" молодіє: [Молоді кадри трудового колективу] // Вільне слово. - 2005. - №40 (26 трав.). - C. 3
 • Путчен В. "Рівнеазот" - приклад успішного інвестування //Вільне слово. - 2005. - №60 (11серп.). - C. 4
 • Угринчук І. Рівне - центр хімічної галузі: ["Рівнеазот"] // Рівне вечірнє. - 2004. - №56 (5 серпня). - C. 8
 • Фролова В. РОВНОазотные волнения: [ОАО "Ривнеазот"] // Бизнес. - 2005. - №15. - C. 112
 • Ярий О. П'єса про ВАТ "Рівнеазот": історія створення підприємства // Панорама. - 2002. - 24 трав. - C. 5