| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Рівненська атомна електростанція

34400, м. Кузнецовськ
тел.: (03636) 2-23-60, 2-23-14
 

Рівненська атомна електростанція (РАЕС) розташована у західному Поліссі, поблизу річки Стир. Відлік своєї історії станція веде з 1971 року, коли розпочалося проектування Західно-Української АЕС, яку згодом перейменували на Рівненську. Спорудження станції розпочалося у 1976 році, поблизу села Вараш Володимирецького району (на його місці тепер існує головне місто енергетиків - Кузнецовськ). У серпні у фундамент станції залили перший куб бетону, а вже 22 грудня 1980 року був поданий перший струм у державну енергосистему. Через зиму запрацював другий блок з реактором ВВЕР-440.

Image 

Третій блок вступив у дію в 1988 році з потужністю 1 млн. квт. На ньому встановлено систему надання параметрів безпеки, яка допомагає попередити настання негативних експлуатаційних параметрів у ході ядерного виробництва. Апаратура, розроблена американською компанією "Вестінгауз", дозволяє оперативному персоналу помічати зниження показників надійності ще на ранніх етапах, а також одержати рекомендації, як запобігти небажаному розвитку подій. Завдяки розгалуженій сітці виведення інформації, поради електронного помічника (також у режимі реального часу) надходять до широкого кола осіб, котрі управляють ланцюговою реакцією, до працівників відділу ядерної безпеки, кризового центру тощо. Свою ефективність система вже продемонструвала на інших атомних електростанціях Заходу, з якими "Вестінгауз" підтримує партнерські зв'язки.
На початку 1989 року на РАЕС працювала комісія МАГАТЕ. До її складу входили провідні фахівці з Японії, США, Канади, Франції, Німеччини, Фінляндії та інших країн світу. Зарубіжні експерти та спостерігачі високо оцінили рівень безпеки станції. Європейський Союз обрав Рівненську станцію базовою для виконання низки міжнародних проектів.

Image 

Будівництво четвертого енергоблоку розпочалося в 1984 році і було майже завершено в 1990 році з проектною потужністю (1 млн. квт). Проте відомі політичні події того часу, насамперед прийняття Верховною Радою під тиском громадськості, стривоженої наслідками Чорнобильської катастрофи, мораторію на спорудження атомних об'єктів в Україні, примусила припинити роботи на четвертому енергоблоці і поставити його на консервацію на невизначений час. Сьогодні, коли рішення про мораторій скасоване тією ж Верховною Радою, розпочалися роботи по розконсервації блоку, проте через фінансові та організаційні негаразди справа посувається дуже повільно. З діяльністю АЕС пов'язано чимало найрізноманітніших проблем, серед яких особливо гостро стоять проблеми організаційні (зокрема, забезпечення реакторів ядерним паливом, яке раніше станція повністю одержувала з Росії) та екологічні, зумовлені невдалим, з точки зору геології вибором промислових майданчиків під спорудження перших двох блоків АЕС (поширення карбонатних порід, на яких активно розвиваються техногенні карстові процеси; сусідство тектонічно нестійкої розломної зони, успадкованої долиною Стиру), а також відсутністю в Україні державного полігону для захоронення відходів ядерного пального (раніше радіоактивні відходи станції транспортувалися на Красноярський полігон). Підготовку проекту завершення будівництва 4-го енергоблока РАЕС та 2-го енергоблока ХАЕК НАЕК "Енергоатом" здійснював у співпраці із міжнародним консорціумом EDF-TRACTEBEL-FORTUM. Після скасування мораторію проведено обстеження 4-го блока, підготовлено програму його модернізації і досьє проекту завершення будівництва. Відбулися також громадські слухання з цього питання. 16 жовтня 2004 року енергоблок № 4 РАЕС урочисто введено в експлуатацію.
Протягом останніх років РАЕС генерує близько 11-12 млрд. кВт/год. електроенергії, що складає 16 відсотків виробництва на атомних електростанціях. Четвертий енергоблок РАЕС, вперше за всю історію атомної енергетики колишнього СРСР й України, введений в дію з повним обсягом аналізу безпеки (згідно з національними вимогами та правилами, а також із рекомендаціями Міжнародного агенства з атомної енергії). Завершення "четвірки" передбачає будівництво об'єктів соціального призначення у 30-кілометровій зоні навколо електростанції.
Загальна встановлена потужність РАЕС після введення четвертого енергоблоку - 2835 МВт, тобто її частка у виробництві електроенергії всіма атомними електростанціями України складає 15.4 відсотка. Підприємство домоглося перевищення цього показника на 11 відсотків. Щороку РАЕС виробляється близько 15 кВт/год. електроенергії. Свідченням високого рівня експлуатації обладнання персоналом станції є рекордний за останні чотири роки коефіцієнт використання встановленої потужності. Свою роботу рівненські атомники удосконалюють в усьому. Проводячи, планово-попереджувальні роботи з частковим перевантаженнями ядерного палива на трьох енергоблоках, настільки оптимізували та якісно розпланували цей процес, що тривалість ремонтної кампанії була скорочена до 19 з половиною діб. Результат - 166 млн.кВт/год. додатково виробленої електроенергії.

 Image

Перше, що цікавить пересічних громадян, - це, звісно, безпека експлуатації атомних станцій та їх вплив на довкілля. Особливого відтінку набула ця увага після аварії на Чорнобильській АЕС. Незагойні рани, яких завдав Україні радіаційний монстр, хтозна ще скільки болітимуть. Після Чорнобиля у державі було зроблено дуже багато висновків щодо ядерної енергетики. Суть їх одна - безпека. Саме це слово є найпершою заповіддю і в роботі рівненських атомників. Головна складова в ньому - високий фаховий рівень працівників РАЕС.
Рекордними стали останні роки для Рівненської атомної електостанції й щодо інших показників її роботи. Як підприємство, що має бездоганний імідж, сприяє поліпшенню соціально-економічного стану в Україні, підвищенню її авторитету, здійснює благодійну діяльність, РАЕС стала у 2004 році лауреатом Міжнародного конкурсу "Золоті торгові марки". В 2005 році атомники одержали нагороду від рейтингу резонансних подій в Україні "ПРТ" в номінації "Досягнення року".

Image 

 

Джерела виявленої інформації:
 • Коротун І. М., Коротун Л. К. Географія Рівненської області: Природа. Населення. Господарство. Екологія. - Рівне, 1996. - 272 с.
 • Коротун І. М., Коротун Л. К. Розміщення продуктивних сил України: Навч. посібник. - Рівне: Діва, 1998. - 410 с.
 • Мазаний В. ... І мить у вічність проростає : Рівненській АЕС - 25р. / Фото А. Мізерного. - Агенція М і Ко, 1998. - 166 с.
 • Мазаний В. Рівненська АЕС: Доля. Докум. етюди. - Рівне: Вид. агенство "АЕС-Преса", Пр "Ліста", 2001. - 92 с.
 • Рівненська АЕС. - К., 1994. - 14 с.
 • РАЕС: [Рівн. атомна електростанція]. - Рівне, 2001. - 12 с.
 • Рівненська область: Інвестиційний паспорт. - Рівне, 2005. - 64 с.
 • Чернюк Л. Г., Клиновий Д. В. Економіка регіонів (областей) України: Навч. посібник. - К.: ЦУЛ, 2002. - С. 373 - 393

* * *

 • Гарантом додерження світових стандартів експлуатації на Рівненській АЕС стала система якості // Енергозбереження Полісся: Наук.-вироб. журнал. - 2002. - №1. - С. 8-9
 • Горошко С. Чесно про РАЕС // Рівненська газета. - 2005. - №66 (13 черв.). - С. 3
 • Дворецький А. Ходімо разом у молодість нашу: [З історії Рівнен. АЕС] // РАЕС-панорама. - 1997. - №7. - С. 15-16
 • Другий "мільйонник" РАЕС: історія творення // Енергія. - Кузнецовськ, 2004. - №41 (жовт.). - С. 4-5
 • Коренець Н. Підсумки роботи місії ВАО АЕС на Рівненській АЕС // Енергія. - Кузнецовськ, 2005. - №15(15 квітня).- С. 2
 • Коровайчук Т. Радіаційній безпеці - надійний контроль // Енергія. - Кузнецовськ, 2005. - №26 (1 лип.). - С. 4
 • Коронець Н., Руденко О. Фрідман М. Д: "Пріорітет діяльності РАЕС - безпека і надійність": [Кузнецовськ] // Енергія. - Кузнецовськ, 2005. - №8 (25 лют.). - С. 4-5
 • Омелянчук І. Щоб будувати корабель, потрібно мати море // Волинь моя: Журн. Міжнар. Громад. об-ня "Волин. братство".- К.: Київ. правда, 2003. - Вип.3. - С. 208-211
 • Панфілов С. Світле місто: [У Кузнецовську відкрили четвертий блок Рівнен. АЕС] // Рівненська газета. - 2004. - №97 (18 жовт.). - С. 3
 • Підсумки роботи Рівненської АЕС у 2005 році // Енергія. - Кузнецовськ, 2006. - №2 (12 січня). - С. 5
 • Рівненська атомна: безпека, екологічна чистота, економічна вигода // Рівне вечірнє. - 2005. -№15 (24 лют.). - С. 6
 • РАЕС: сторінки історії // Вісті [Кузнецовськ]. - 2002. - 20 груд.
 • ССВЯП - цивілізована і безпечна форма зберігання відпрацьованого ядерного палива // Енергія. - Кузнецовськ, 2006. -№2(12 січня). - С. 2