| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Корець

Містечко на березі річки Корчик. Назва поселення Корець вперше згадується в Іпатіївському літописі 1150 року. Входив до удільного Пеpеcопницького князівства. Відомо, що у 1258 р. тут перебував князь Данило Галицький. З XV ст. містечко перебувало у власності князів Корецьких, Лещинських, Чарторийських. В 1648 місто було взяте військами Максима Кривоноса. В Корецькому монастирі похована жінка, якій присвячено один з найвідоміших віршів О.Пушкіна "Я вас любил" - Анна Оленіна.
Image
Головною архітектурно-історичною пам'яткою Корця безперечно є руїни старого замку. Заснований ще ранніми князями Острозькими він був дерев`яним. В першій половині XVI ст. волинський воєвода Богуш Корецький значно зміцнив замок, обнісши його кам'яними мурами. Замок був оточений глибоким ровом і з'єднувався з містом підйомним мостом.
Пізніше, в XVII, а потім в XVIIІ століттях замок суттєво перебудовували. В 1780 р. князі Чарторийські перебудували його в помпезний палац в бароковому стилі. В 1832 р. палац був зруйновний пожежею і з того часу не відновлювався та занепав. До наших днів дожили кам`яні мури та перекидний міст - свідки минулої магнатської величі.
Відразу за кам'яним мостом, перекинутим над все ще глибоким ровом, височить триярусна надвратна башта з в`їзною брамою. Її чіткий вертикальний об'єм на квадратній основі наділений усіма характерними рисами світської архітектури. Витончені лучкові фронтони завершують стіни башти, охоплюючи зверху круглі вікна, в одному з яких колись були встановлені куранти.
Image
З західної брами замку, відразу навпроти, по інший бік ріки Корчик, видно як ніби дивовижна скринька на гранітному постаменті піднімається шедевр дерев`яної архітектури XIX століття Космодем`янська церква.
На північ від замкового комплексу, на головній вулиці міста постає грузний об`єм Миколаївської церкви, збудований на кошти князів Чарторийських в 1836 р. В основі її лежить типова для волинського культового храмобудування тричасна структура з розширеною середньою частиною. Характер зовнішніх та внутрішніх деталей забудови відноситься до тяжкого класичного ампіру першої половини XІХ ст. Два портики доричного ордеру зі спареними тосканськими колонами, що підтримують купол і середню частину церкви оформлені великими полуциркульним люнетами.
Біля Миколаївської церкви стоїть малий світський палац І. Чарторийського. Збудований в 1788 р. він і донині добре зберігся.
Навпроти малого палацу видно двоповерхову будівлю Воскресенського монастиря базиліанів, заснованого в 1616 році в стилі пізнього бароко.
На в`їзді в Корець з півночі на невеликому пагорбі розкинувся костел Святого Антонія, обнесений кам'яним муром. Заснований в 1533 р. князями Корецькими він двічі перебудовувався в1706 та 1916 роках.
Видатним архітектурним ансамблем Корцю - є жіночий Свято-Троїцький монастир-фортеця, що розташований в центральній частині міста. Спочатку це був Францисканський монастир, заснований в 1620 році князем Яном-Каролем Корецьким, каштеляном волинським. В 1830р монастир був скасований , а будівлю передано православній церкві і засновано тут Свято-Троїцький жіночий монастир. До комплексу входять Троїцька церква, келії з трапезною, тепла церква і дзвіниця. Домінантою комплексу є Троїцька церква, навколо якої об'єднані в єдиний ансамбль споруди монастиря. Церква - цегляна тринефна чотириповерхова споруда з напівкруглою апсидою. Келії мають вигляд двоповерхових будинків коридорного типу з однобічним розташуванням приміщень. Дзвіниця цегляна, триярусна, оформлена з використанням у декорі численних кокошників, колонок та поясів.
Image
Архітектура монастирського комплексу відображає характерні особливості українського мистецтва XVII-XVIII ст., його взаємозв'язок з московською архітектурою.
Головною спорудою монастиря був костел - базилікальний прямокутний. Чотири квадратні стовпи ділять основний об'єм на три нефи. В 19 ст., коли будівлю передали у володіння православній церкві, то костел перебудовувався відповідно. Надбудовані бічні нефи непропорційні "п'ятиглаві". Збереглося барокове оздоблення фасадів. Характерним для католицького монастирського будівництва, є розташування Г-подібного в плані корпуса, який прилягає під прямим кутом до західної частини північного фасаду костелу. Дзвіниця триярусна, перші два яруси квадратні в плані, верхній восьмигранний.
Побудована вже при православному монастирі - церква Івана Предтечі. Невеликий одноверхий храм, прибудований до східного торця головного корпусу келій.
Image
Розташований на вершині невеликого пагорба і захищений з півдня ставком, а з заходу болотистим лугом, монастир займав доволі непогане стратегічне місце. З півночі та сходу був глибокий рів, який в разі потреби наповнювався водою зі ставка. Через рів до монастиря вів дерев'яний міст, зараз тут земляний насип. Кам'яний мур оточував по периметру монастир, мури первісно завершували зубці, з внутрішнього боку була дерев'яна галерея. Зараз збереглися окремі ділянки муру: північна частина та південна, по 60 та 50 м відповідно, висотою 3-4м, товщина 1,5м. Вхід до монастиря був через п'ятиярусну браму-дзвіницю. Перший ярус мав вигляд прямокутника 14х10,4м., у четвертому поверсі містилося 14 стрільниць, п'ятий поверх був надбудований значно пізніше у 1840-х рр, і там розміщалися дзвони. На XV ст. висота чотириярусної башти сягала 18м.

Література:

  • Глан И. „Не от мира сего": [Корецький женский монастырь]// Работница. - 1990. - №1. - С.8-11.
  • Конєва К. Христові наречені:[Корецький монастир]// Вільне слово. - 1997. - 1 берез.
  • Лесик О.В. Троїцький монастир-фортеця у Корці// Лесик О.В. Замки та монастирі України. - Л.: Світ, 1993. - С.59.
  • Рычков П. А. Архитектурные памятники Корца// Рычков П.А. Дорогами южной Ровенщины. - М.: Искусство, 1989. - С.16.
  • Ступчук Л. Корець: місто любові і куполів// Освіта України.- 2006.- №66 (5верес.).- С.12.
  • Яноші В. І Храм величний збудував, і святині нетлінні врятував: Замково-монастирський комплекс в м. Корець 17 ст.//Вільне слово. - 2000. - 5 лип. - С.3.