| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Новомалинський замок

Новомалин - село, що зручно розташувалося над великим ставом у заплаві ріки Збітінки, відоме з XIV століття: у 1392 році Владислав Ягайло "даровав" цю місцевість Свидригайлу. Уже тоді тут був невеликий замок, значно розширений і перебудований на початку XV століття. Пізніше він перейшов до Малинских, які у XVІІ столітті почали перебудову замка, доповнивши його барочним палацом.
Наприкінці XVІІІ століття новомалинскький маєток стає власністю Сосновских. За них замковий ансамбль придбав риси світської архітектури і вважався однієї з найкрасивіших магнатських резиденцій на Волині.
Спочатку його оточував рів з водою. В плані був регулярний, мав п'ять кутових веж, з'єдна¬них стінами зі стрільницями.      Комплекс перебудовувався в XV, XVII, ХVIII ст. У XIX ст. здійснена велика реконструкція замку. Домінантою замкового комплексу був палац, зовнішня стіна якого - оборонна. Палац у плані прямокутний, двоповерховий, перекриття мав у вигляді хрестових склепінь. Товсті стіни палацу прорізані невеликими прямокутними вікнами. Споруда має склепінчасті підвали в кількох рівнях. Каплиця збудована у неоготичному стилі, її основою була північна вежа замку, в плані квадратна; внутрішній простір круглий. Інтер'єр каплиці в XIX ст. був прикрашений різьбою по мармуру.
 Image
До наших днів збереглася західна п'ятикутна двоярусна вежа, південна вежа, каплиця, частина колишнього палацу і невелика ділянка оборонних стін.
Сьогодні новомалинский замок являє собою мальовниче накопичення руїн, у яких тільки після уважного огляду можна виявити визначену планувальну систему. Усі будівлі, у тому числі і більш пізні, розташовувалися навколо невеликого дитинця на невисокому пагорбі. По периметру пагорба на невеликому віддаленні одна від іншої були улаштовані п'ятигранні в плані кутові вежі, зв'язані пряслами фортечних стін. Згодом у розвитку цієї кільцевої системи в зовнішніх стінах були виконані добудови: палац, флігель, каплиця, господарський корпус - усі з використанням старих основ стін. З п'яти веж частково збереглися три: південна, західн і північна. Фрагменти останньої видні в фундаменті каплиці, що помітно виділяється і самобутністю вигляду, і ступенем своєї збереженості, хоча інакше як руїною її теж не назвеш.
Image
Каплиця була зведена в XVІІ столітті ще при Малинських на стінах оборонної вежі, чим і пояснюється незвичайність її пятикутного плану. А романтичне псевдоготичне деталювання і п'ять високих башточок по кутах з гострими шпилями вона одержала вже на початку 19 століття. Автором цієї оригінальної перебудови, цілком ймовірно, був сам власник садиби - скульптор Томаш-Оскар Сосновський (1810-1888). Його скульптурні роботи прикрасили інтер'єр каплиці. Одна з них - рельєф "Мадонна з дитиною" - представлена сьогодні в експозиції Острозького краєзнавчого музею.
Відразу біля замкових руїн, трохи нижче за рельєфом, колись був розпланований невеликий парк, терасами спускавшийся до річки. Зараз тут лише невелике загасаюче озерце і кілька величезних старіючих дерев.

 

Література:
  • Лесик О.В. Новомалинський замок// Лесик О.В. Замки та монастирі України. - Л.: Світ, 1993. - С.33.
  • Рычков П.А. Руины замки в Новомалине// Рычков П.А. Дорогами южной Ровенщины, М.: Искусство, 1998. - С. 108.