| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Межиріч (Острозький)

Троїцький монастир-фортеця у Межирічі збудовано у XV-XVII ст. Ансамбль складається з Троїцької церкви, з якою зблоковані два корпуси келій, надбрамної дзвіниці, господарських корпусів, чотирьох кутових веж та оборонних стін.
Церква тринефна, триапсидна, шестистовпна, п'ятиглава, повторює хрестовокупольну схему давньоруських храмів. Храм пристосований до оборони шляхом прибудови на закомарах парапетів зі стрільницями для вогнепальної зброї. Троїцька церква є пам'яткою, що поєднує традиції давньоруських храмів з елементами готико-ренесансної архітектури.
Корпуси келій - дві ідентичні двоповерхові споруди, які примк¬нули до церкви з півдня та півночі й мають на торцях по дві круглі триярусні вежі. У будинках добре зберігся ренесансний декор.
Двіниця являє собою триярусну споруду, перший ярус з'єднаний з Троїцькою церквою через галерею. Споруда збудована у стилі пізнього барокко.
Image
Стіни з вежами по периметру оточують територію комплексу. Товщина оборонних стін досягає 1,5 м, висота - від 5 до 8 м. Стіни завершуються фігурними зубцями. Вежі шестигранні у плані, двоярусні, з аттиком, прикрашені ренесансним декором, мають шароподібні стрільниці.
За плануванням, гармонійним поєднанням в архітектурних формах оборонних, культових і світських рис, виразністю ренесансного декору пам'ятка належить до видатних оборонних монастирських ансамблів України. Споруда в 60-х роках XX ст. реставрована.

Література:

  • Лесик О.В. Троїцький монастир-фортеця у Межирічі// Лесик О.В. Замки та монастирі України. - Л.: Світ, 1993. - С.48.