| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Тараканівський форт

Форт знаходиться поблизу м. Дубно, безпосередньо біля с. Тарканів, названий в народі Тараканівский форт.
Форт-застава побудований наприкінці 19ст. силами головного інженерного керування військового міністерства Російської імперії. На його відкритті був присутній цар Олександр ІІІ. Форт ще називають "Нова дубенська фортеця", над рікою Іквою. Товщина мурів досягає 5м. Форт має три поверхи на землі і стільки ж під нею. Чисельні тунелі, переходи, сховища, казарми. Прогулюючись тут слід бути обережним дуже легко заблукати в лабіринтах форту та попасти в колодязі-провалля, тим більш що форт в аварійному стані. Місцеві кажуть, що можна було раніше потаємними підземними ходами вийти на Дубно.
Форт являє собою бетонно-земляне укріплення, виконане з застосуванням цегли, цементу, бутового розчину, чавунно-ливарних деталей, з яких складені ферми перекриття і герметичні двері, сходи, лази. У центрі чотирикутного в плані форту знаходилася двоповерхова казарма для господарських, складських і житлових приміщень гарнізону, що складався з артилерійської роти і штату коменданта форту. По периметрі трапецієподібної в плані казарми проходила полігональна за формою військова вулиця, що відокремлює її від безпечних казематів, що оперізували цю вулицю. Безпечні каземати підтримували насип головного фортечного валу.
На валу знаходилася вогнева позиція, що складалася з брустверів для гармат, банкеток для стрільців і тильних траверзів нагорі фортечного вала. Між ними розташовувався вал ганг - шлях для переміщення знарядь. У тильній частині форту знаходився прикритий шлях через головний рів, куди при необхідності висувався зі спеціальних казематів металевий міст Головний рів - сухий - був укріплений стіною. На стіні розташовувалися бойові бетонні каземати - кофри на вихідному північному, західному і південному куті.
Зовнішній земляний вал зроблений пологим і в підніжжі його передовий рів, укріплений металевими ґратами.

Література:

  • Доля О. Шукачі пригод у Тараканівському форту// Рівне-ракурс.- 2005.- №18 (5трав.).- С.13
  • Лесик О.В. Бастіонний замок в Тараканові// Лесик О.В. Замки та монастирі України. - Л.: Світ, 1993. - С.39.
  • Пащук І. Це наша історія:[Про книгу П. Савчука „Дубенський форт" про Тараканівський форт ХІХ ст.]// Вісті Рівненщини. - 2001. - 14 верес. - С.4.
  • Слободянюк Є. Форт на Ікві. Дубно. Замки України: [Військовий форт ХІХ ст. в с. Тараканові]// Слово просвіти. - 2006. - №28. - С.16.
  • Тараканівський форт - військове диво!// Клас. - 2006. - №6. - С.4.