| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Музей Пересопницького Євангелія


Адреса: Рівненська область, Рівненський район, с. Пересопниця

 29 серпня 2001 року у селі Пересопниця на Рівненщині на місці фундаменту монастиря, в якому написали Першокнигу, відкрили музейний комплекс під відкритим небом «Княже місто» та культурно-археологічний центр «Пересопниця». Подію приурочили до 450-річчя Пересопницького Євангелія.

Пересопницьке Євангеліє - святиня українського народу. Це визначна рукописна пам'ятка староукраїнської літературної мови й мистецтва XVI ст., переклад канонічного Четвероєвангелія простою народною мовою. На тлі протистояння двох традиційних релігійних напрямів: католицизму з послугуванням чужою латиною та православ'я з старою церковнослав'янською мовою, стала відчутною потреба донести до народу живе Слово Боже простою зрозумілою мовою.

Робота над ним розпочалася 15 серпня 1556 року в монастирі Святої Трійці на Поділлі в селі Дворець поблизу Ізяслава (нині Хмельницька    область), завершена - 29 серпня 1561 року в Пересопницькому монастирі (нині село Пересопниця Рівненської області).

 Над книгою працювали настоятель Пречистенського монастиря Григорій та ченець цієї обителі, переписувач Михайло Васильович. Книгу замовила й дала гроші на її переписування княгиня Анастасія Заславська, що походила з роду Гольшанських.

В музеї зберігається копія Пересопницького Євангелія, а оригінал знаходиться в Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського у м. Києві. Пересопницьке Євангеліє - добротна книга вагою 9,3 кг., писана на пергаменті форматом 38?24 см. та вміщає 482 аркушів. Рукопис багато орнаментований, прикрашенийвисокохудожнім  кольоровими заставками й мініатюрами.

В експозиції музею також представлені знахідки, виявлені експедицією ДП «Волинські старожитності» в  2011році під час спорудження даного центру.