| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Пам’ятник Уласу Самчуку

 Image
20 лютого 2005 року в місті Рівне, до 100-річчя від дня народження, встановлено пам'ятник видатному українському письменнику, публіцисту, громадському діячу, учаснику національно-визвольної боротьби українців, редактору газети «Волинь» - Уласу Олексійовичу Самчуку.
Улас Самчук народився на Рівненщині 20 лютого 1905 року в селі Дермань, тоді ще Дубенського повіту, Волинської губернії.
Ім'я письменника сьогодні відоме в усьому світі. Він є автором 20-ти книжкових видань, і був претендентом на здобуття Нобелівської премії 1982 року за трилогії - «Волинь» та «Ост». Улас Самчук один із перших авторів, хто у світовому письменництві розповів у своєму романі «Марія» про голодомор в Україні.
Пам'ятник встановлено з ініціативи Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України, редакції часопису «Волинь» та обласної організації Української Народної Партії. Автор пам'ятника - скульптор Володимир Шолудько, архітектори - Микола Пасічник, Віктор Ковальчук та Тетяна Мельничук.
Місце для увічнення У. Самчука було вибрано на Театральній площі біля обласного драматичного театру невипадково. У 1944 - 1945 роках німецькі та більшовицькі окупанти знищували тут українських патріотів. Улас постав на перехресті розташування двох редакцій: своєї «Волині» та «Волині» теперішньої, як символ зв'язку поколінь та вічної історичної справедливості.
Модель пам'ятника виконувалась у дуже стислий термін, відразу в гіпсі, а потім відливали в бронзі в ливарнях Києва і Львова. Колектив архітекторів з любов'ю і великою відповідальністю віднісся до увічнення пам'яті свого земляка.
Загальна висота композиції становить 3,15 м. і вона природно вписалась в оточуюче архітектурне середовище Театральної площі. Творці монумента запропонували варіант Самчука відпочиваючого, близького й зрозумілого, але з твердістю характеру і гостротою творчої думки. Вони вважають, що таке виконання пам'ятника дозволяє відтворити діалог письменника з сучасниками.
В образній композиційній концепції пам'ятника вся увага зосереджена на використанні внутрішніх ресурсів характеру письменника: при зовнішній статиці м'якості образу відчувається його глибинна духовна сила й міць, що надає загальній композиції монументальності. Протиставлення вертикалей і горизонталей творить у скульптурній композиції спокійний, урочистий лад. Делікатний сецеційний орнамент декоративної решітки лави, на якій сидить Самчук, контрастує з монументальними горизонталями пальта, кинутого на її спинку, й постаті самого письменника, водночас ритмічно поєднуючись з жестом лівої руки та плавними драпеями одягу.
Ідея пам'ятника проста і геніальна, як і твори самого Уласа Самчука, який усе життя самовіддано любив рідну землю, її людей. Монументальні герої його творів міцні духом і тілом, обдаровані і життєздатні, завжди спроможні реалізувати себе у цьому житті, - це сам Улас Самчук, наш геніальний земляк, який повернувся до нас, закарбований у монументальній скульптурі.
 
Список використаних джерел:
  • Доля О. Пам'ятник Самчуку - поза шаблонами// Рівне-ракурс. - 2005. - №8 (24 лютого). - С. 5.
  • Незабаром постане пам'ятник Уласу Самчуку// Волинь. - 2005. - №1 (6 січня). - С. 1.
  • Онищенко В. Пошанували Уласа Самчука// Культура і життя. - 2005.- №24-25 (24 черв.). - С.2.
  • Ременяка О. Повернення Уласа Самчука// Вільне слово. - 2005. - №37 (17 трав.). - С. 6.
  • Рівненщина пам'ятає своїх героїв// Волинь. - 2008. - №37 (10 жовт.). - С. 11.
  • Скульптор з Волинського краю// Образотворче мистецтво. - 2008. - №4. - С. 24-25.
  • http://zn.ua/SOCIETY/neizvestnyy_ulas_samchuk-46693.html

  • http://rivne-today.com/photos/image-38.html