| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

8 березня Міжнародний жіночий день

Image 
В стародавньому Римі існував жіночий день, який відзначали матрони. Цього дня матрони - вільно народжені жінки, які перебували у шлюбі, отримували від своїх чоловіків подарунки, були оточені любов'ю та увагою. Рабині також отримували подарунки і, окрім цього, господиня будинку дозволяла невільницям цього дня відпочивати. Вдягнені в гарний одяг, із запашними вінками на головах, римлянки приходили в храм богині Вести - хранительки домівки.
 
Ініціатором святкування Міжнародного жіночого дня була Клара Цеткін. Історична подія, що припала на цей день і пов'язана зі спробою жінок заявити про свої права, - марш протесту нью-йоркських ткаль 8 березня 1857 року. Привід, на жаль, досить банальний: низькі заробітки і погані умови праці. Півстоліття по тому, цю дату згадали активістки нью-йоркської соціал-демократичної організації, які зібрали 8 березня 1908 року мітинг на захист прав жінок. В 1909 році Соціалістична партія Америки проголосила Національним жіночим днем останню неділю лютого. В 1910 році на Другій міжнародній конференції жінок-соціалістів в Копенгагені Клара Цеткін виступила з ініціативою щорічного проведення Міжнародного жіночого дня, хоча конкретна дата не пропонувалася і не обговорювалася. Вперше «міжнародний» жіночий день відзначався в різні дні 1911 року в чотирьох країнах - Австрії, Німеччині, Данії та Швейцарії.
 
В Росії цей день вперше вшановувався у 1913 році. Відбулося це в Петербурзі під гаслом боротьби за економічну і політичну рівноправність жінок з чоловіками. І тільки в 1914 році - в перший і останній раз! - жіночий день відзначили 8 березня одночасно в шести країнах: Австрії, Данії, Німеччині, Нідерландах, Росії та Швейцарії. В 1975 році 8 Березня з подачі делегації СРСР за рішенням ООН отримало офіційний статус «Міжнародного жіночого дня». Втім, це мало що змінило: окрім колишніх республік СРСР 8 Березня як і раніше не святкує ніхто в світі. У Естонії, Латвії, Литв, Грузії та Вірменії Міжнародний жіночий день офіційно відмінений. Проте навряд чи ми будемо заперечувати той факт, що свято 8 березня є одним з улюблених свят країн пострадянського простору.
 
Український Жіночий Фонд   http://www.uwf.kiev.ua
 
Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда - Україна»  http://www.lastrada.org.ua