| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Квітень

 Image
Березень - квітень - Акція Всеукраїнської екологічної ліги(ВЕЛ) „Посади свое дерево"
Ця акція ВЕЛ проходить двічі на рік: навесні та восени члени Всеукраїнської екологічної Ліги висаджують дерева та кущі у парках, скверах, а також на пришкільних ділянках. В ході проведення акції "Посади своє дерево" у 24 областях України, в Автономній Республіці Крим, містах Києві і Севастополі вже з'явилися і ще з'являться нові гаї, парки, "Алеї злагоди". В акції "Посади своє дерево" беруть участь учні шкіл, студентська молодь, які в рамках цієї акції впорядковують пришкільні ділянки, висаджують молоденькі дерева та кущі.
Так, Київським міським осередком створено і доглядається парк "Позняки". На Закарпатті на пришкільних територіях закладено дендроділянки. У Дніпропетровську відкрито перший в Україні громадський заказник "Лівобережний".
У 2000 році по всій Україні, від столиці до селища, ВЕЛ розпочала новий проект - "Парк тисячоліть" у рамках акції "Посади своє дерево", який передбачає не тільки закладання нових парків і скверів, а й догляд за зеленими насадженнями. У ході реалізації проекту "Парк тисячоліть" закладаються парки, сквери та алеї в обласних і районних центрах, містах та містечках, по всій території України - від столиці до селища. Для цього використовують створену нову, а також вже існуючу паркову зону, сквер, територію поруч з будинком, школою.
Детальніше про акцію можна дізнатися за адресою: http://www.ecoleague.net
 
 Image
1 квітня - День зустрічі птахів (міжнародна екологічна акція)
Самим «старим» із свят екологічного календаря є День птахів. Рядки «На волю птичку выпускаю» належать О. Пушкіну. Проте в пушкінські часи свято птахів носило не екологічний, а сезонний характер: приліт граків, шпаків та інших перелітних мандрівників знаменував собою початок весни. В цей день заведено було ліпити із тіста жайворонків і співати особливі заклички.
Екологічний характер День птахів набув в кінці ХIХ століття. В одній із статей журналу «Дитячий садок» за 1875 рік розповідається про голандське свято, на якому діти, збираючись на площі, дають урочисту клятву не вбивати маленьких пташок і не руйнувати їх гнізда. Мабуть, це заняття було доволі розповсюдженою забавою серед дитячого населення ( на кшталт дитячого полювання ), якщо довелось боротися з ним за допомогою спеціальних заходів.
Перша Міжнародна конвенція про охорону птахів була підписана в 1906 році. Після революції в Росії було не до дотримання таких конвенций. Проте День птахів відмічали в школах та в юннатських гуртках. Так 11-12 травня 1924 року юннати Центральної біостанції під керівництвом орнітолога Н.І. Дергунова в Погоно-Лосино-Островскому лісництві, що поблизу Москви, вперше в Радянській Росії відмічали це природоохоронне свято. В 1928 році у святкуванні цього свята в СРСР взяло участь вже 65 тис. людей, а в 1953 році - 5 млн школярів. У 1960-х роках цей день через формалізм та обов'язковість перетворився в надокучливий обов'язок і з часом припинив своє існування. В 1999 р. Союзом охорони птахів в Росії було відроджено святкування Дня зустрічі птахів.
В США одним Днем не обійшлись. Вже декілька десятилітть там діє спеціальний центр по спасінню водоплавних птахів, що постраждали у наслідок витоку нафти із пошкоджених танкерів. Добровольці виловлюють вимащених в нафті пернатих і по 10-15 разів миють їх в ванні с мильним розчином. Відмитих від налиплої нафти птахів повертають у звичне середовище проживання.
Детальніше про акцію можна дізнатися за адресами:
http://www.ecoleague.net
http://www.utop.org.ua
 
 Image
7 квітня - День охорони здоров'я
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВОЗ) була організована в цей день. У зв'язку із постійною зміною довкілля щораз загальнішим стає питання охорони здоров'я. Цей день проголошений ООН для того, щоб більшість країн звернули особливу увагу на різноманітні аспекти охорони здоров'я.
Сторінка Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВОЗ) знаходиться за адресою:
 
 Image
Третя субота квітня - Всеукраїнський день довкілля
Заходи, присвячені йому, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, озеленення, очищення водних джерел, поширення екологічних знань та ін. "День довкілля" був затверджений Указом Президента від 6 серпня 1998 р. і відзначається в Україні щороку починаючи з 1999 року на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій, з метою розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією "Дерево-Життя" та іншими громадськими ініціативами.
До цього дня проводять і інші заходи. "Марш парків" - щорічна міжнародна екологічна акція, спрямована на підняття престижу заповідної справи та надання практичної допомоги природоохоронним установам. Основні заходи "Маршу парків" розпочинаються у День довкілля і завершаться в День Землі. Наказом Головного управління національних парків і заповідної справи призначено координатора для проведення маршу в Україні. Це - Національна асоціація природоохоронних територій України.
Текст порівняльного аналізу стану навколишнього середовища України та окремих держав світу:
http://www.niurr.gov.ua/ukr/publishing/panorama4_2000/kabakaba_22.htm
 
 Image
3-4 тиждень квітня - Дні заповідників і національних парків (щорічна міжнародна екологічна акція на підтримку заповідної справи - "Марш парків")
Марш парків святкується щорічно з 1995 року за ініціативою Центру охорони дикої природи (ЦОДП) в Росії, Україні, Білорусії, Вірменії та державах Центральної Азії. Марш парків - міжнародна акція суспільної підтримки особливо охоронюваних природних територій. ЦОДП виступає організатором і координатором проведення "Маршу парків", сприяє його проведенню в Росії та СНД. Щорічно в "Марші парків" беруть участь сотні тисяч людей. Більше 200 держав та неурядових організацій держав СНД співпрацюють з ЦОДП в якості організаторів місцевих Маршів. А с 2000 року Європейскою спільнотою прийнято рішення проводити Європейський день парків 24 травня.
Під час «Маршу парків» відбуваються круглі столи, концерти, фестивалі, конференції, екскурсії тощо. Марші парків сприяють залученню національного бізнесу в природоохоронну благодійну діяльність. Спеціально розроблені заходи популяризації та заохочення. За п'ять років Марші парків принесли заповідникам та національним паркам 650 000 доларів спонсорської допомоги.
Адреса сторінки Центру охорони дикої природи: http://www.biodiversity.ru
 
 Image
22 квітня - Всесвітній день Землі (міжнародна екологічна акція)
Екологічний календар в його сьогоднішньому вигляді почав складатися починаючи з 70-х років ХХ століття.
Початок було покладено в наслідок жахливої по своїм наслідкам аварії: в 1969 році в районі міста Санта-Барбара із нафтової свердловини розлилася нафта. Численні простори прибережних океанічних вод покрилися нафтовою плівкою. Морські тварини і птахи, що потрапляли в цей жирний слиз, гинули. Дивитися на це було неможливо. Люди, що мешкали на узбережжі, вийшли на очищення території і спробували врятувати хоча б частину тварин, що потрапили в біду.
Ця подія стала моделью можливої екологічної катастрофи і послужила поштовхом до появи в календарі Дня Землі - дати, коли людство повинно замислитися над своїм відношенням до всього живого і над наслідками своїх дій. Традиція такого святкування вперше виникла саме у США, де 22 квітня 1970 р. в Нью-Йорку студенти, школярі та їхні вчителі організували національний День Землі. Вони запропонували зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. День Землі було проголошено Генеральним секретарем ООН в 1971 році. З 1990 року цей день проголошено Міжнародним.
В Україні День Землі святкують регулярно, починаючи з 1992 року. День Землі - день міжнародних акцій на захист планети. Мета свята - пропаганда екологічних, біологічних, історичних знань про Київ, Україну, світ; ознайомлення з елементарними навичками перебування на природі, які дозволяють не шкодити їй.
Більше про екологічні аспекти Дня Землі можна прочитати за адресою: http://www.earthday.net
 
 Image
24 квітня - Всесвітній день лабораторних тварин
Інформацію про гуманістичні аспекти експериментів
над тваринами можна отримати тут:
 
 
 
 
 Image
26 квітня - Роковини Чорнобильської трагедії (Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф)
Займає особливе місце серед пам'ятних дат. Аварія, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЭС, стала за своїми розмірами найбільшою техногенною катастрофою ХХ століття і національною трагедією України, Росії та Білорусі, зачипивши долі мильйонів людей, що проживають на величезних територіях. Її наслідки поставили ці країни перед необхідністю вирішення нових, виключно складних і великомасштабних завдань, що практично торкаються всіх сфер суспільного життя, багатьох галузей науки, виробництва, культури та моралі.
Інформація про об'єднання чорнобильців та їх діяльність: http://checo.iatp.org.ua
 
 Image
28 квітня - День хімічної безпеки
28 квітня в Росії проводиться День хімічної безпеки. В 1974 році в цей день при випуску хімічної зброї (ХЗ) в Новочебоксарську (Чувашія) сталася пожежа на виробництві хімзброї. Згоріло безліч авіаційних бомб, заряджених найнебезпечнійшим V-газом. Аварія не вирвалася за межі виробничого об'єднання "Хімпром" лише завдяки щасливому випадку. По самим незначним підрахункам в оточуюче середовище потрапило декілька тон отруйних речовин. Подія та його наслідки були приховані від населення Чувашії. Інформація стала доступною для мешканців Росії лише в 90-х роках з ініциативи активістів-екологів.
В цей день в 1997 році вступила в силу міжнародна Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї (ХЗ) та про його знищення, яка була укладена 138 країнами в 1993 році. Згідно Конвенції, Росія зобов'язана до 2007 року знищити всі свої запаси хімічної зброї. Вже зараз очевидно, що умова Конвенції виконана не буде - Росія поки що й не приступала до знищення ХЗ. Причина тому - економічні негаразди в країні, відсутність належних і безпечних технологий. Незважаючи на це, в Росії вже розпочато роботи по проектуванню та створенню виробничої інфраструктури і систем безпеки для робіт по знищенню ХЗ в селищі Горний (Саратовська обл.), місто Щучье (Курганська обл.), місто Камбарка (Удмуртська обл.).
Детальніша інформація про положення Конвенції за адресою:
http://www.icrc.org/Web/rus/siterus0.nsf/htmlall/section_ihl_chemical_weapons?OpenDocument
Все про хімічну зброю: http://www.orugie.ru/chemical