| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Регіональні ландшафтні парки

Надслучанський регіональний ландшафтний парк

Регіональний ландшафтний парк "Прип'ять-Стохід"

Дермансько-Мостівський регіональний ландшафтний парк

 
 Надслучанський регіональний ландшафтний парк
Розташований у Березнівському районі загальною площею 17271 гектарів. В межах парку знаходяться такі села як Совпа, Хмелівка, Глибочок, Дерманка, Губків, Маренин, Майдан, Більчаки та смт. Соснове .
Площа лісів становить майже 73% парку. Тут переважають різні за своїм характером ліси - соснові та дубово-соснові, старі дубові та дубово-грабові, березово-грабові. На знижених ділянках - грабово-дубові ліси трясучковидно-осокові, занесені до Зеленої книги України. На дещо підвищених ділянках сформувались дубово-грабові ліси зеленчукові та рідкотравні.
Площа боліт парку становить 3,3%. Болота невеликі за площею, в основному, мезотрофної або еумезотрофної стадії розвитку із сфагновим або гіпново-сфагновим покривом. Тут зростають рідкісні реліктові види - верба чорнична та ситник бульбистий, занесені до Червоної книги України, а також регіонально рідкісні види - пухирники середній та звичайний .
На правому кам'янистому березі р. Случ на верхніх частинах схилів сформувалась лучно-степова рослинність. На горі Дзвінецькій відмічені фрагменти угруповання ковили пірчастої, занесеної до Червоної книги України. На гранітних скелях зростають аспленії волосовидні та північні, пухирник ламкий, багатоніжка звичайна, цибуля виноградникова.
Тут виявлено близько 400 видів судинних рослин, серед яких переважають неморальні та бореальні види. Зрідка зустрічаються гірські види: фітеума колосиста і таволга середня та субсередземноморський вид - шоломниця висока. Реліктовий вид рододендрон жовтий, який досить часто трапляється в дубово-соснових лісах, перебуває тут на південно-західній межі поширення.
Всього на території парку виявлено 77 рідкісних видів рослин, серед яких смілка литовська, занесена до Європейського Червоного списку, 19 рослин з Червоної книги України.
Тваринний світ парку вивчений недостатньо. В р. Случ відмічені плітка, в'язь, лин, пічкур звичайний, верховодка, лящ, золотий та срібний карасі, окунь.
Image
З фауни лісового комплексу зустрічаються ссавці - миша лісова, білка звичайна, їжак звичайний, кріт звичайний, тхір лісовий, куниця лісова, лисиця, вовк (занесений до Європейського Червоного списку), свиня дика, козуля європейська, лось; із птахів - горлиця зичайна, яструби великий та малий, канюк звичайний, зозуля, дятел, соловейко, синиця, коноплянка, шпак звичайний і багато фауни водно-болотного комплексу; зустрічаються кріт звичайний, бобер, крижень, журавель сірий (занесений до Червоної книги України), чайка, ластівка, очеретянка та ін. У населених пунктах та біля них звичайними є миші хатня та польова, полівка звичайна, пацюк сірий, їжак звичайний, кріт звичайний, заєць-русак, ласка; з птахів - куріпка, лелека, голуб, горлиця, жайворонок, ластівка, горобці хатній та польовий, шпак звичайний, сорока, грак, галка. Із плазунів зустрічаються ящірки прудка та живородна, вуж звичайний, гадюка звичайна.
До шести існуючих об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Надслучанського регіонального ландшафтного парку в 2004році добавилося ще 8 нових об'єктів - тепер їх 14 загальною площею 957,7 га, що становить 5,6% від загальної площі парку. До них належать заказники (6), пам'ятки природи (7), заповідні лісові урочища (1) загальною площею 957,7 га. Усі вони мають ранг місцевого значення. Коротко розглянемо ці природно-заповідні об'єкти.
Image
Ландшафтний заказник "Соколині гори" площею 380 га, створений у 1979 році в кварталах 1-5 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу, землях підсобного господарства "Рівнегаз" і СВК "Світанок". У заказнику охороняються мальовничі місця на березі р. Случ.
Геологічний заказник „Маренинсько-Устянські граніти" площею 170 га, створений у 1979 р. на землях КСГП "Світанок". Під охороною знаходяться гранітні кручі вздовж берегів р. Случ висотою до 50 м.
Лісовий заказник "Більчаківський" площею 17 га, створений у 1983 році в Більчаківському лісництві Соснівського держлісгоспу для збереження високопродуктивних соснових насаджень.
Лісовий заказник "Остроганський" площею 168,4 га, створений у 1998 році в кв.39,48,49,56,57 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу. Охороняються вікові дубові насадження з низкою рідкісних рослин.
Лісовий заказник "Березівський" площею 23,7 га, створений в 2004 році в кв. 10,11 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу для охорони вікових дубових насаджень з малопоширеними видами рослин.
Ботанічний заказник "Болото Гало" площею 6,5 га, створений в 2004 році в кв.10,11 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу для збереження цінного болотного комплексу з рідкісними видами рослин.
Гідрологічна пам'ятка природи "Більчаківське джерело", площею 3,0 га, створена в 1979 році поблизу села Більчаки на землях СВК "Світанок". Охороняється природне джерело з вмістом радону.
Ботанічна пам'ятка природи "Вовкова" площею 13,9 га, створена в 1998 році в кв.З0 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною рідкісні види рослин, що занесені до Червоної книги України.
Ботанічна пам'ятка природи "Страусове перо" площею 20,2 га, створена у 2004 році в кв. 19,20 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною рідкісний вид папоротевидних - страусове перо звичайне, рослина надзвичайно декоративна, лікарська, занесена до списку видів, що охороняються в Рівненській області.
Комплексна пам'ятка природи "Болото-блюдце" площею 1,2 га, створена у 2004 році в кв.11 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною цінний болотний комплекс з низкою рідкісних та малопоширених видів рослин.
Комплексна пам'ятка природи "Старі дуби" площею 1,0 га, створена у 2004 році в кв.25 Щекичинського лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною вікові дубові насадження.
Ботанічна пам'ятка природи "Плющ звичайний" площею 13 га, створена у 2004 році в кв. 25 Жовтневого лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною вікові дубові насадження з малопоширеним видом рослин - плющем звичайним.
Гідрологічна пам'ятка природи "Лісове болітце", площею 3,5 га, створена у 2004 році кв. 50 Щекичинського лісництва Соснівського держлісгоспу. Охороняється болотний комплекс.
 Image
Заповідне урочище "Очеретяне" площею 1,3 га, створене у 2004 році в кв.26 Більчаківського лісництва Соснівського держлісгоспу. Під охороною болотний комплекс.
Цікава історія Надслучанського краю сповнена реальними подіями, легендами та переказами. Люди заселяли цей край ще у сиву давнину. Поблизу смт. Соснове виявлено поховання часів бронзового віку. На берегах р. Случ біля сіл Губків, Маренин, Більчаки виявлені давньоруські городища Х-ХІІ ст. У с. Губків знаходяться руїни середньовічного феодального замку XV ст. За переказами, на горі Дзвінецькій були поховані козаки, а на горі Вал у с. Маренин був монастир, заснований князем Б.Корецьким у другій половині XVIII ст. У цьому самому селі знаходиться найстаріша пам'ятка історії та архітектури Березнівщини - Преображенська дерев'яна церква (1801 р), а також дерев'яна дзвіниця (1882 р.). Ці споруди мають велику історико-культурну цінність, які можна віднести до значних пам`яток українського бароко.

 

Література:
 • Гуйдаш М.М., Грищенко Ю.М,, Жайворон І.О. та ін. Біологічне та ландшафтне розмаїття Рівненщини в дзеркалі регіональних ландшафтних парків: Методично-довідковий посібник. - Рівне, 2004. - С.17. Заповідні скарби Рівненщини: Методичні рекомендації на допомогу вчителям, керівникам гуртків загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. - Рівне,2001. - С.11.
 • Меремінський А., Сацюк І. Заповідними стежками. - Рівне, 2001. - С.33.
 • Надслучанський регіональний парк// Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2003. - №47. - С19.
 • Настіна В. У краю озер і лісів: Заповідний парк „Надслучанський"// Вільне Слово. - 2001. - 5 вересня. - С.2.
 • Рачок П. Польських природоохоронців полонила надслучанська краса: [Заказник „Соколині гори" в Надслучанському парку]// Вісті Рівненщини. - 2000. - 14 черв. - С.3.
 • Ступчук Л. Ландшафтний парк на Рівненщині: Надслучанський регіональний ландшафтний парк// Вільне Слово. - 2000. - 31 трав. - С.
 
Image 
Регіональний ландшафтний парк "Прип'ять-Стохід"

Розташований у Зарічненському районі загальною площею 21600 гектарів. В його межах знаходяться 10 населених пунктів. Це - села Дідівка, Котира, Нобель, Ніговище, Омит, Гориничі, Сенчиці, Прикладники, Дубчиці, Комори.

Даний об'єкт представляє собою болотно-лісовий природний комплекс, розташований у заплаві річок Прип'ять і Стохід з унікальними заплавними озерами, болотами та заплавними луками. У рослинному покриві парку переважають лучно-болотні угруповання. Основні лісові масиви зосереджені на межиріччі Стоходу і Прип'яті та боровій терасі Прип'яті. Загальна площа лісів - близько 28 %. Тут переважають мішані дубово-соснові ліси, менші площі займають листяні ліси - вільхові та дубові, а також соснові ліси. Флористичне ядро дубових і дубово-соснових лісів, крім домінуючих видів, становлять бореальні -звичайні для Полісся види, такі як квасениця звичайна, щитник шартський та ін. Соснові ліси розташовані на більш підвищених ділянках, нерідко у комплексі з дубово-сосновими та дубовими. Досить часто трапляються чорновільшняки з великим розмаїттям болотних видів. Болота, в основному, високотравні, луки торф'янисті, близько 12,5% площі парку займають піски, що заростають такими видами, як булавоносець сіруватий, чебрець звичайний, цмин пісковий та ін. види.

Загальна кількість видів рослин тут становить близько 500-550 видів. На території парку трапляються види, занесені до Червоної книги України - зозулині черевички звичайні, росичка проміжна, щитолисник звичайний, плаун-баранець, плаун річний, вовчі ягоди пахучі, горіх водяний плаваючий. Крім того тут є низка регіонально рідкісних видів: авран лікарський, водяна сосонка звичайна, юрінея волошкоподібна, жовтозілля болотне та деякі ін.

Орієнтовно тваринний світ парку нараховує близько 500 видів, у тому числі 219 видів хребетних (з них риб -19, земноводних - 9, плазунів - 5, птахів - 160, ссавців - 26).

Велика кількість річок, озер, стариць, боліт, зволожених луків, а також величезних площ заростей очерету, рогозу, чагарників на болотах і прибережних смугах найбільш сприяє формуванню з усіх компонентів парку поширенню водно-болотної фауни. З плазунів зустрічаються черепаха болотяна та вуж звичайний, із земноводних - тритон звичайний, жаби ставкова та озерна, ропуха очеретяна та інші види.

Особливо багата орнітофауна (68 видів), серед яких трапляються такі рідкісні види, як коловодник ставковий та журавель сірий, занесені до Червоної книги України, а також дупель. Щорічні міграції птахів, за даними орнітологів, оцінюються близько в 150000 мігрантів. Із ссавців, занесених до Червоної книги України, трапляються видра річкова та горностай. Тут мешкають також кутора водяна, полівка водяна, бобер.

Тваринний світ мішаних лісів дуже багатий. Із земноводних тут трапляються жаби трав'яна та деревна; з плазунів - ящірки прудка і живородна, вуж звичайний та гадюка звичайна. З птахів відмічені щеврик лісовий, шпак звичайний, кропив'янка сіра, вільшанка, вівчарик-ковалик, соловейко східний, вівсянка звичайна, синиці блакитна та велика. Тут зустрічаються такі рідкісні види, як лелека чорний, яструб великий, змієїд, пугач, сова сіра, одуд, дятли чорний і малий, жайворонок лісовий та багато інших видів птахів. Серед ссавців тут відмічені їжак звичайний, білозубка звичайна, заєць-русак, лисиця руда, козуля, куниця лісова, білка звичайна, а також вид з Червоної книги України - норка європейська та ін.

На території регіонального ландшафтного парку "Прип`ять-Стохід" розміщені об'єкти природно-заповідного фонду місцевого значення. До них належать три заказники місцевого значення загальною площею 3848 гектарів. Це - іхтіологічний заказник "Прип'ятський", площею 3155 га, створений у 1983 році на землях СВК Дружба", " Нобель"," Мир". Тут охороняються місця нересту різних видів риб, серед них лящ, сазан, судак.

Орнітологічний заказник "Нобельський", площею 510 га, створений в 1983 році на землях СВК "Нобель". Охороняються місця гніздування перелітних водоплавних птахів.

Зоологічний заказник "Глуща", площею 183 га, створений в 1979 році на землях КСГП " Стохід". Охороняються місця поселення бобрів і водоплавних птахів вздовж р. Стохід.

Image

 
Література:
 • Гуйдаш М.М., Грищенко Ю.М,, Жайворон І.О. та ін. Біологічне та ландшафтне розмаїття Рівненщини в дзеркалі регіональних ландшафтних парків: Методично-довідковий посібник. - Рівне, 2004. - С.11,15.
 • Заповідні об'єкти нашого краю// Кукса Т.І. Географія рідного краю. - Рівне, 2001. - С.164.
 • Заповідні скарби Рівненщини: Методичні рекомендації на допомогу вчителям, керівникам гуртків загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. - Рівне,2001. - С.11.
 • Меремінський А., Сацюк І. Заповідними стежками. - Рівне, 2001. - С.35
Image
 
Дермансько-Мостівський регіональний ландшафтний парк
Знаходиться на території Здолбунівського району загальною площею 19837 гектарів із селами Дермань Перший, Дермань Другий, Борщівка Перша, Борщівка Друга, Буща, Мости, Зелений Дуб, Гурби, Святе, Будераж, Суйми, Півче, Нова Мощаниця, Мала Мощаниця, Ступне, Залібівка.
Парк розташований на межі Волинського лесового плато, Малого Полісся та Кременецьких гір. У зв'язку з цим територія його відзначається значним ландшафтним і біологічним різноманіттям. Тут переважає лісова рослинність (майже 45% площі парку), поширені також болота (1,8% від загальної площі парку), заболочені луки, а також торф'янисті луки, які сформувались на місці осушених боліт. Лісова рослинність представлена листяними, мішаними та хвойними лісами. Переважають широколистяні ліси - дубові (з дуба звичайного та скельного), грабово-дубові, грабові та березово-грабові ліси, а також мішані дубово-соснові та чисті соснові ліси.
Болота евтрофні або карбонатні. У рослинному покриві карбонатних боліт переважають угруповання червонокнижних видів - меч-трави болотної, сашника іржавого та осоки Девелла. Тут зростають види, занесені до Червоної книги України - коручка болотна, пальчатокорінники м'ясочервоний та Фукса, язичник буковинський, сверція багаторічна, товстянка звичайна. На заплавних болотах у малополіській частині парку поряд з центральноєвропейськими видами трапляються такі бореальні види, як ринхоспора біла, теліптерис болотний, журавлина болотна, росички круглолиста й англійська та інші види.
На виходах вапняків та пісковиків серед дубово-грабових лісів зустрічаються багатоніжки звичайна та проміжна, аспленій волосовидний, смородина блискуча, плющ звичайний, жимолость пухнаста.
На території парку виявлено 31 червонокнижний вид рослин, тобто майже половина видів, занесених до Червоної книги, які зростають на Рівненщині. Серед них найбільш рідкісними є язичник буковинський, ломикамінь болотний, сверція багаторічна, меч-трава болотна, товстянка звичайна. Багато на цій території і регіонально рідкісних видів - осоки Хоста і піхвова, китятки гіркуваті, валеріана цілолиста, первоцвіт високий, страусове перо звичайне, фітеума колосиста та деякі інші. На території парку виявлено чотири рідкісних рослинних угруповання, занесені до Зеленої книги України: меч-трави болотної, сашника іржавого, осоки Девелла та ділянки старих дубових лісів (ліщинових і крушиново-трясучковидноосокових).
Регіонально рідкісними угрупованнями є ліси з домінуванням дуба скельного та із співдомінуванням дубів скельного та звичайного.
Тваринний світ маловивчено. Тут можна спостерігати 146 видів птахів, з яких гніздових -112 (з них осілих - 26). Решта з них такі, що зустрічаються тільки під час весняних або осінніх перельотів -28 видів і такі, що зафіксовані лише взимку - 6 видів. Тут гніздується рідкісний червонокнижний вид - лелека чорний. Із ссавців трапляються: заєць-русак, білка звичайна, ондатра, лисиця звичайна, куниці кам'яна і лісова, тхір чорний, ласка, кабан дикий, козуля, а також занесені до Червоної книги України - горностай, норка європейська, борсук та видра річкова.
На території парку розміщені об'єкти природно-заповідного фонду місцевого значення. До них належать заказники (7), пам'ятки природи (3), заповідні лісові урочища (2) загальною площею 1720,1 га. Коротко розглянемо ці природно-заповідні об'єкти.
Будеразький лісовий заказник площею 100 га, створений у 1983 році в кв. 21 Мізоцького лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються вікові дубові насадження з рідкісними рослинами.
Мостівський лісовий заказник площею 197 га, створений у 1983 році у кв. 29, З0, 37, 38 Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються вікові дубові насадження.
Лісовий заказник "Вільхава" площею 539 га, створений у 1995 рОЦІ на землях ЗАТ "Лісовик". Охороняється мальовнича ділянка мішаного лісу з низкою видів, занесених до Червоної книги.
Геологічний заказник "Мізоцький кряж" площею 317 га, створений у 1983 році в кварталах 10-16 Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу, де під охороною знаходяться останцеві гори.
Ступнівський ентомологічний заказник площею 59 га, організований у 1983 році поблизу с. Ступне на землях сільськогосподарського виробничого кооперативу "Нива". Охороняється місце оселення диких комах, бджіл, джмелів на схилах балки.
Мощаницький ентомологічний заказник площею 44 га, організований у 1983 році поблизу с.Мала Мощаниця на землях сільськогосподарського виробничого кооперативу "Відродження". Охороняється місце оселення диких комах, бджіл, джмелів на схилах балки.
Бущанський ентомологічний заказник площею 46 га, організований у 1983 році поблизу с. Буща на землях сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. І. Франка. Охороняється місце оселення диких комах, бджіл, джмелів на схилах балки.
Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення "Дерманська" площею 120 га, створена у 1999 році поблизу села Дермань Другий на землях селянського господарства "Дермань-2". Охороняється унікальна ділянка карбонатного болота в заплаві р. Устя, де проростають рідкісні болотні види рослин (13 видів рослин занесено до Червоної книги України).
Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення "300-річні липи" площею 0,1 га, створена у 1983 році в с. Дермань Другий на землях селянського господарства " Дермань-2". Охороняються дві липи дрібнолисті, посаджені наприкінці ХVII ст.
Гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення "Джерело Батіївка" площею 1,0 га, створена у 1983 році на землях селянського господарства" Дермань-2". Охороняється потужне підземне джерело з високоякісною водою.
Заповідне лісове урочище "Гурби" площею 196 га, створене у 1977 році в кв.28,29 Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються дубові насадження з наявністю рідкісних рослин.
Заповідне лісове урочище "Мостівське", площею 101 га, створене в 1977 році в кв.25 Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються ділянки мішаного лісу з наявністю рідкісних і лікарських рослин.
 
Література:
 • - Бондар І. Друге народження заповідників :[заповідники Рівненської обл.] // Вільне слово. - 1999.- 30 лип. - С. 2.
 • - Гуйдаш М.М., Грищенко Ю.М., Жайворон І.О. Біологічне та ландшафтне розмаїття Рівненщини в дзеркалі регіональних ландшафтних парків: Методично-довідковий посібник.- Рівне, 2004. - 60 с.
 •  Меремінський А. Й., Сацюк І.Л. Заповідними стежками. - Рівне, 2001.- 39с.
 • - Овсійчук Ю. Дермансько-Мостівський регіональний ландшафтний парк - перлина півдня Рівненщини// Нова педагогічна думка. - 2004.- №1.- С.121-123.