| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Пам'ятки природи загальнодержавного значення

До пам'яток природи загальнодержавного значення відносяться природні об'єкти, що мають особливу цінність і є унікальними або типовими для країни. Беруться під охорону для збереження в природному стані в наукових, культурно-освітніх та естетичних цілях. В залежності від характеру, походження та необхідного режиму охорони державні пам'ятки природи поділяються на комплексні, ботанічні, зоологічні, гідрологічні та геологічні.

На Рівненщині функціонує 8 пам'яток природи загальнодержавного значення: урочище "Хвороща", "Олександрівка", "Велике Почаївське озеро", урочище „Теремно", "Острожчин", "Нетреба", "Юзефінова дача", "Озеро Стрільське".

Пам'ятка природи "Хвороща" за типом ботанічна - неоднорідний за рослинним покривом лісовий масив у притерасній частині р.Ікви. Тут знайдено ще один вид вільхи - сіру. Що відрізняє її від вільхи клейкої - не опушені, а не клейкі гілочки, загострені листки, від чого рослина здасться сірою. Деревина у вільхи сірої більш щільна, ніж у клейкої, а тому цінніша. Така знахідка надає особливої цінності заповідному урочищу. До вільхи домішуються листяні породи - ясен, липа, граб, а підлісок повитий диким хмелем.У XI ХІІІ ст. існувало давньоруське місто Муравиця, згадане в літописі під 1149  роком.

Пам'ятка природи ''Олександрівка" за типом зоологічна. Єдине в Дубенському районі насадження дуба віком понад 160 років з болотним підліском. Площа- 14 га. Діброву обрали місцем гніздування багато видів птахів.

Урочище "Теремне" в Острозькому районі - комплексна пам'ятка природи, яка займає площу 49 га. На невисоких горбах шумлять старі сосни висотою до 50 м, в діаметрі 85 см. Другий ярус лісу - листяні породи: граб, дуб. Трав'янистий покрив у лісі розріджений: вовче лико, лілія лісова, кадило мелісолисте, місцями стелиться плюш.

Image

В урочищі "Острожчин" Острозького району охороняються старі дуби віком  понад 250 років на 54 га, є лісонасіннева ділянка.

В урочищі "Нетреба" (53 га) Рокитнівського району - рідкісні вікові дубові насадження, у підліску зростає азалія понтійська (рододендрон жовтий). Територія   ботанічної   пам'ятки   природи   -   "Юзефінової   дачі"   дуже мальовнича. Це - залишки колишньої садиби, де збереглося чимало старих дерев. Група дубів має 500-700 років. Одному дубу більше 1000 років, декілька ялин, вік яких  перевищує  100 років. Тут росте сосна веймутова та  чорна. Серед високопродуктивних  дубових   насаджень   нерідко  трапляються   300-400-річні дерева. Між ними - ліщина, яка сягає 8 м висоти.

"Озеро Стрільське" - гідрологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення, розташоване неподалік с.Стрільськ Сарненського району. Вода в озері маломінералізонана, смуга прибережної рослинності неширока - росте рогіз, півники болотні, латаття сніжно-біле, очерет. Навколо озера - вільшняки з осокою побережною. Ростуть тут в западинах образки та папороть болотна, на підвищеннях - щитовник, квасениця, веснівка дволиста. І досить рідкісний для флори Полісся вид - осока ситничковидна, що прийшла зі сходу і тут охороняться. З численного водоплавного птаства - крижні, чирки, шилохвісти та ін.

 Image